CrAzY SchOol
Bun venit pe forumul scolii Aron Densusianu Hatzeg. Avem un mesaj pentru vizitatori: Inregistrati-va si postati cat mai mult sa ducem forumul acolo sus unde ii e locul! Va rog cititi cu atentie regulamentul inainte sa va inregistrati sau sa postati ceva!(Conducerea!)

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

CrAzY SchOol
Bun venit pe forumul scolii Aron Densusianu Hatzeg. Avem un mesaj pentru vizitatori: Inregistrati-va si postati cat mai mult sa ducem forumul acolo sus unde ii e locul! Va rog cititi cu atentie regulamentul inainte sa va inregistrati sau sa postati ceva!(Conducerea!)
CrAzY SchOol
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Va simtiti intimidati?

4 participanți

In jos

Va simtiti intimidati? Empty Va simtiti intimidati?

Mesaj  veronica7791 Dum 26 Sept 2010, 23:13

Cand m-am gandit la aceasta intrebare nu ma refeream la relatia profesor-elev(cu asa profesori nu cred ca v-ati simti intimidati.am inteles ca multi invata de dragul d-lor),ci la relatiile intre colegi.In orice colectiv mai mare sau mai mic sunt si copii cu "mai mult tupeu"sau cu "mai putin tupeu".Va simtiti intimidati?Si daca da,ce faceti in aceasta privinta?Vorbiti cu cineva despre problema voastra? Question

veronica7791
Membru
Membru

Mesaje : 188
Data de inscriere : 30/01/2010
Varsta : 46
Localizare : hateg

Sus In jos

Va simtiti intimidati? Empty Re: Va simtiti intimidati?

Mesaj  Flavyus Sam 30 Oct 2010, 13:30

Pentru mine intimidarea inseamna a deveni timid, a insufla cuiva sau a simti teama, frica.
Nu m-am simtit deloc intimidat in scoala...(teama am simtit-o inaintea tezelor, evaluarilor si cand au venit rezultatele).
In scoala nu cred ca trebuie sa fie intimidare, deoarece se stie ca intr-o scoala te ajuta oricine cu orice (o a doua casa) si trebuie ca o relatie intre scolari - profesori, scolari-scolari sa fie pe incredere si prietenie. dragoste
Flavyus
Flavyus
V.I.P
V.I.P

Mesaje : 406
Data de inscriere : 08/01/2010
Varsta : 28
Localizare : Hateg

http://imbighot.hi5.com

Sus In jos

Va simtiti intimidati? Empty Re: Va simtiti intimidati?

Mesaj  Ada Dum 14 Noi 2010, 15:56

Au fost si inca sunt multe situatii in care ma simt intimidata, atat in scoala, cat si inafara ei... si nu sunt singura. Cel mai rau este ca ne lasam intimidati de atitudinea persoanei/persoanelor respective, fara ca aceasta/acestea sa faca ceva concret (si nici macar atunci cand o fac nu avem dreptul de a riposta in niciun fel). Suntem legati de maini si nu cred ca o discutie cu un profesor ar ameliora ceva (pana acum, nu a fost rezolvat nimic).
Referitor la teoretica relatie de prietenie in scoala... nu cred ca mai exista in ziua de azi conceptul asta. Avand in vedere eterna competitie intre clase pe teme superficiale de genul "cea mai frumoasa", "cel mai bine imbracat" (cu toate acestea, niciodata pe "cel mai bun la invatatura", fiindca nimeni nu vrea sa fie "tocilarul suprem") etc si invidia celor din jur la adresa celor care au muncit din greu sa aiba niste rezultate bune/foarte bune .
Ada
Ada
V.I.P
V.I.P

Mesaje : 111
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Va simtiti intimidati? Empty Va simtiti intimidati?

Mesaj  veronica7791 Lun 15 Noi 2010, 00:48

E foarte rau ca se intampla astfel de lucruri.Mai ales ca tot incercam sa copiem ce fac si au alte tari in domeniul educatiei.Aceste lucruri ar trebui observate si de cadrele didactice si ar trebui sa desfiintam conceptul ca cine merge la psiholog e nebun.Eu am cerut ajutorul unui psiholog tocmai pentru ca aveau copiii probleme de acomodare sau au fost prea sensibili.Si nu mai privesc acea persoana ca pe un psiholog,ci ca pe un prieten foarte bun.Conteaza enorm atat pentru copii cat si pentru parinti.Iar in scoli,psihologul nu ar trebui sa se ocupe doar de elevii cu probleme sociale.Daca ar trece fiecare elev al unei scoli prin cabinet,cei care au nevoie nu ar avea o retinere sa ceara ajutorul.Si sunt multi copii in situatia asta.

veronica7791
Membru
Membru

Mesaje : 188
Data de inscriere : 30/01/2010
Varsta : 46
Localizare : hateg

Sus In jos

Va simtiti intimidati? Empty Re: Va simtiti intimidati?

Mesaj  marank2006 Vin 26 Noi 2010, 03:05

Interesanta discutia! Sper ca intr-un viitor nu prea indepartat sa-si ocupe fiecare locul meritat, sa devina obligatorie luarea de atitudine si nu fuga de raspundere. Pentru asta trebuie sa invatam sa nu ne mai lasam intimidati, eventual sa-i "intimidam" noi pe tupeisti si nesimtiti.

marank2006
V.I.P
V.I.P

Mesaje : 129
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Va simtiti intimidati? Empty Re: Va simtiti intimidati?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum